css

مقالات

مزایا و معایب استفاده از پستانک برای نوزاد

همه ما می‌دانیم که نوزادان با مکیدن پستانک آرام می‌شوند و این یک‌حقیقت غیرقابل انکار است. اما آیا استفاده از پستانک ضرری برای نوزاد ندارد و می‌توان با خیال راحت از آن استفاده کرد؟

چگونه به ایستادن کودک خود کمک کنیم؟

ایستادن یک مهارت بسیار هیجان‌انگیز برای کودک است. حالا او می‌تواند دنیا را از زاویه‌ای متفاوت نسبت به قبل ببینند. رسیدن به مرحله ایستادن کودک برای برداشتن گام‌های اولیه او بسیار ضروری است. البته این مهارت نیاز به قدرت عضلات کودک مخصوصاً پاهای او دارد.

نحوه برخورد با ترس شبانه کودک

تا به حال با ترس شبانه کودک مواجه شده‌اید؟ آیا تفاوت آن با ترس معمولی کودک را می‌دانید؟نیمه‌های شب با جیغ‌های ممتد کودک خود بیدار می‌شوید و به سمت او می‌دوید.

بیماری دست، پا و دهان در کودکان

بیماری دست، پا و دهان یک بیماری شایع بین کودکان زیر ۵ سال است؛ چون آنتی‌بادی‌های لازم برای مبارزه با ویروس عامل این بیماری هنوز در بدن کودک ساخته نشده است. اگر تا به حال در مورد این بیماری در کودکان چیزی نشنیده‌اید، ما را همراهی کنید تا با نکات لازم در این مورد آشنا شوید:

چگونه به رشد کودک یازده ماهه خود کمک کنیم؟

روند رشد کودک شما در یازده ماهگی به یک مرحله حساس رسیده که سرشار از تغییرات شناختی، جسمانی و عاطفی است. در این مقاله قصد داریم به جوانب مختلف رشد کودک شما در این سن بپردازیم.

تعامل با کیفیت رمز رشد زبانی کودک

احتمالا بارها شنیده‌اید که بهترین راه برای تقویت رشد زبان کودک حرف زدن مداوم با اوست. این مطلب تقریباً درست است. تحقیقات نشان می‌دهند کودکانی که کلمات بیشتری را از زبان پدر و مادر یا پرستار خود می‌شنوند، مهارت‌های زبانی و عملکرد تحصیلی بهتری پیدا می‌کنند.

توجه اشتراکی چیست و چه اهمیتی برای رشد کودک دارد؟

رشد کودک جوانب مختلفی دارد که گاهی تصور آن را هم نمی‌کنید. «هی مامان، اینو ببین!» این جمله ساده که حتماً زیاد از کودکتان می‌شنوید و با اشاره کردن او به یک شیء یا فرد همراه است.

سه تمرین برای رشد بینایی کودک

کودکان با حس کامل بینایی به دنیا نمی‌آیند. آنها دنیا را به صورت حباب‌های بزرگ و مبهم می‌بینند. رشد بینایی کودک با گذر زمان و با کمک شما تقویت می‌شود و کودک می تواند دنیا را واضح ببیند.

تقویت رشد مغز کودک با تشویق او به اکتشاف و هنر

کودک پس از ورود به این دنیای ناشناخته بلافاصله درصدد ماجراجویی و کشف آن برمی‌آید و مسلماً محیطی که کودک در آن رشد می‌کند و تجربه‌های او مخصوصاً در رشد مغز کودک تاثیر می‌گذارند.

چند نکته برای کمک به رشد کودک و مراقبت از او

سال‌های اولیه زندگی و رشد کودک پر است از یادگیری‌های بدون وقفه، هم برای کودک و هم برای شما به عنوان والدین. بسیاری از چیزهایی که به عنوان یک انسان یاد می‌گیریم، طبیعی و توسط دنبال کردن غریزه‌هایمان به دست می‌آیند.

کمک به رشد عزت نفس در کودک

ما به عنوان والدین همواره نگران کودک خود هستیم. هم نگران رشد فیزیکی و جسمانی کودک و هم نگران رشد عاطفی و سلامت ذهنی او. بنابراین کاملاً طبیعی است که به دنبال راه‌هایی برای رشد عزت نفس کودک خود باشیم.

۱۰ استراتژی برای تربیت کودک

به عنوان والدین یکی از وظایف شما تربیت کودک و آموزش رفتار درست به اوست. این کار مستلزم زمان و صبر زیادی است. در اینجا ۱۰ راهکار مهم برای تربیت درست کودک ارائه می‌دهیم که عمل به آنها برای آموزش رفتار درست و تربیت موثر کودکتان مفید خواهد بود.

چرا استفاده از آینه برای رشد کودک مفید است؟

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تقویت رشد کودک استفاده از اشیای روزمره مخصوصاً آینه است. شاید آینه به نظرتان یک اسباب‌بازی لوکس و دلچسب نباشد ولی یکی از بهترین ابزارها جهت تقویت رشد شناختی و بینایی کودک است.

چگونه به رشد انگیزه در کودک کمک کنیم؟

یکی از چالش‌های پدر و مادر بودن طی مراحل رشد کودک یادگرفتن نحوه تشویق کردن و انگیزه دادن به کودک است. مطمئناً همه ما می‌دانیم که تشویق و تحسین کردن به کودک انگیزه می‌دهد ولی شاید راه درست آن را بلد نباشیم.

رشد کودک 9 ماهه من

برنامه روزانه کودک ۹ ماهه شما پر از ماجراها و چالش‌های جدید و یادگیری‌های بسیار است. روند رشد کودک ۹ ماهه خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ از او چه انتظاراتی دارید؟ چگونه حمایتش می‌کنید؟

چهار نکته مهم در مورد ملاج نوزاد

ملاج سر نوزاد که به آن فونتانل هم می‌گویند، از لحظه تولد تا پایان سال اول زندگی کودک بسیار نرم است. دلیل وجود ملاج این است که جمجمه کودک از صفحه‌های استخوانی نرمی تشکیل شده تا انعطاف‌پذیری لازم را هنگام تولد و رد شدن از کانال زایمان داشته باشد.

اصول زیربنایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان به روش غیرمستقیم

در مقاله قبل در مورد لزوم یادگیری زبان انگلیسی، موانع موجود بر سر راه یادگیری و تفاوت یادگیری و فراگیری زبان انگلیسی مخصوصاً در کودکان صحبت کردیم و نظریه‌های زبان‌شناسان در این‌مورد را یادآور شدیم.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان به روش غیرمستقیم

آموزش زبان انگلیسی به کودکان زیر ۶ سال به روش غیرمستقیم جدیدترین و کارآمدترین شیوه یادگیری زبان دوم است. در این روش، زبان دوم براساس مکانیسم یادگیری زبان مادری فراگرفته می‌شود.

10 مزیت ماساژ برای رشد کودک

یکی از بهترین شیوه‌ها برای تعامل با کودک و آرام کردن او و تقویت رشد کودک ماساژ دادن است. کودک بودن با شما، شنیدن صدایتان و لمس دستانتان را دوست دارد و شما با ماساژ دادن همه اینها را در اختیارش قرار می‌دهید. در اینجا به تفصیل در مورد نحوه ماساژ دادن و مزایای آن برای رشد کودک صحبت می‌کنیم.

چهار روش برای کمک به غلت زدن در روند رشد نوزاد

نوزادان معمولا در حدود ۶ ماهگی غلت زدن را یاد می‌گیرند ولی برای رسیدن به این مرحله از رشد، باید قدرت عضلات بالاتنه خود را تقویت کنند و مسلما به کمک شما در این راه نیاز دارند. نوزاد از اوایل سه‌ماهگی تلاش می‌کند از دستانش برای حرکت کردن و بالا آوردن سر استفاده کند.

Cron Job Starts